علیرضا

وبلاگ شخصی

از رفتار های گذشته خود، درس بگیریم، نه اینکه خودمان را سرزنش کنیم!

توسط : علیرضا آهنی

در تاریخ : يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱، ۱۱:۲۳ ب.ظ

یک رفتار خوب برای زندگی نسبتا سالم از نظر روانی، اینکه سعی کنیم از رفتار های گذشته خودمون درس بگیریم و خودمان را سرزنش نکنیم. به عنوان مثال یک موردی که خودم درس گرفته ام، اینکه نباید هر نظری رو در اینترنت گفت، یا هر اطلاعاتی را در اینترنت قرار داد! 

شاید بگید که سرزنش کردن یک رفتار برای تحمل کردن نتایج یک رفتار است،‌ اما با سرزنش کردن خودمون، نه تنها چیزی بدست نمی آوریم، بلکه زندگی عادیمون هم ممکنه دچار مشکل و اغتشاش بشه. 

یک موردی از این رفتارها که بعدا سرزنش میشن، رفتار های بچگانه هست، یعنی ما فکر میکنیم که رفتاری که ۱ سال پیش انجام میدادیم، چقدر رفتار احمقانه ای بوده و این من نیستم! شاید خیلی از افراد این مورد رو اتفاقی بد در نظر بگیرند، اما میشه از نیمه پر لیوان هم بهش نگاه کرد که چقدر خوبه که من تغییر کرده ام و تصمیماتی بهتر از تصمیمات قبلی ام می تونم بگیرم. 

البته به این معنا نیست که نباید از راهنمایی ها، مشورت، نصیحت افراد عاقل تر و منابع درست استفاده نکرد، چون در صورت استفاده نکردن از اونها انسان ممکنه مشکلات بیشتری بشه.

و اینکه همه رفتار های گذشته به این سادگی قابل گذر نیستند، به همین دلیل باید همیشه قبل از هرکاری درست فکر کرد و از مشورت و نصحیت و منابع استفاده کرد، به عنوان مثل انجام جرایمی که تاثیراتی بر کل زندگی ما دارند.

در کل باید سعی کرد برای اینکه زندگی سالم و نسبتا شادی داشت، نیمه پر لیوان رو نگاه کنیم ( برخی موارد کل لیوان خالیه، که در اون صورت به معنای واقعایی گند زدی رفت!‌) و سعی کنیم از اشتباهات، رفتارهای نادرست و یا بچگانه خودمون درس بگیریم.


گویند کریم است و گناه می‌بخشد

گیرم که بخشید… ز خجالت چه کنم؟

التماس دعا، طاعات و عباداتتان قبول

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.

نظرات (۳)

.ک. .ن. در ۵ ارديبهشت ۰۱، ۱۳:۰۸

جالبه

Mhds 82 در ۵ ارديبهشت ۰۱، ۱۴:۴۸

👍

فاروق کریمی زاده در ۲۴ ارديبهشت ۰۱، ۱۵:۱۷

داری دوره‌ای رو تجربه میکنی که من قبلا تجربه کردم. داری از همون مسیری رد میکنی که من قبلا رد کردم. ولی نصیحت ندارم بکنمت :)
جالبه، البته شاید میشه گفت به علت تغییرات سریعی هست که بین سنین نوجوانی یا جوانی رخ میده هست، خلق و خوی خیلی از افراد رو همون مواقع تغییر زیادی پیدا میکنه.